Novorozenecká žloutenka

1. srpna 2008 v 17:44 | Nella
Novorozenecká žloutenka vzniká rozpadem červených krvinek, odborně erytrocytů, dítěte, ze kterých se uvolňuje krevní barvivo, odborně hemoglobin. Objevuje se kolem třetího až čtvrtého dne u více než poloviny všech novorozenců.
Novorozenec má totiž ještě z nitro­děložního života nadbytek krvinek; do­ba jejich přežívání je ale kratší než u dospělého. A tudíž je v krvi novorozence přechodně vysoká hladina rozpadových látek. O jejich vyloučení z těla se starají játra, odtud se pak rozpadové produkty odvádějí žlučí dále do střeva a pak formou stolice z těla ven. Protože ale potřeba odstranit rozpadlé červené krvinky a zejména jejich barvivo je vyšší než "čistící" schopnost organismu, tak se rozpadové produkty krevního barviva, zejména látka, kterou nazýváme bilirubin, ukládají ve tkáních - jako například v kůži - a zabarvují je do žluta. Novorozenecká žloutenka u prospívajícího zdravého dítěte obvykle sama odezní do několika dní po porodu.
Prevencí novorozenecké žloutenky je časté a neomezované kojení. Kojený novorozenec se tím pádem rychle zbavuje smolky obsahující bilirubin ve velkém množství. Tím, že se bilirubin vyloučí z těla, tak se nedostane zpět do krve.
Některé stavy mohou komplikovat porod a první dny života novorozence. Patří sem nízká porodní hmotnost, nezralost, infekce, nedostatek kyslíku pro plod před nebo během porodu, rozdílnost krevních skupin či podskupin a tzv. Rh-faktoru matky a dítěte (tvz Rh inkompatibilita). Právě uvedené faktory jsou pravidelně nebo velmi často provázeny novorozeneckou žloutenkou. V těchto případech se žloutenka objevuje dříve, již v prvním dnu po porodu, nebo trvá déle než u zdravého dítěte. Neustupující žloutenka může být také příznakem vrozených vad trávicího systému, jako jsou například poruchy vývoje žlučových cest, poruchy funkce jater a jejich enzymů, vrozených vad látkové přeměny (metabolické vady), či nedostatečné funkce štítné žlázy.
Jestliže hladina bilirubinu, rozpadové látky z červených krvinek, dosáhne určité hladiny, přistupuje se k léčbě novorozenecké žloutenky. Vyšší hladiny bilirubinu v krvi totiž mohou vést k poškození mozkových buněk dítěte a poruše jeho zdárného vývoje.
Prvním stupněm léčení novorozenecké lehčí žloutenky (v krvi je nižší hodnota bilirubinu, který není alarmující) je obvykle léčba modrým světlem (fototerapie), které bilirubin rozkládá na netoxický, ve vodě rozpustný produkt, který se snáze vylučuje žlučí a močí. Tím se žloutenka zmenší. Vysoké hladiny bilirubinu způsobené konfliktem krevních skupin a pod­sku­pin, či Rh inkompatibility (Rh faktor matky a dítěte se liší, většinou to bývá v kombinaci Rh negativní u matky a Rh pozitivní u dítěte) se někdy musí řešit tzv. výměnnou krevní transfuúzí. V případě novorozenecké žlou­tenky, provázející infekci, vrozené vady apod., je základem léčby odstranění vyvolávající příčiny, tedy léčba infekce nebo řešení vrozené vady.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa


Komentáře

1 MOney MOney | 1. srpna 2008 v 17:46 | Reagovat

Chceš si vydělat peníze? Mám tu pro tebe takovou brigádu, která ti ale vydrží po celý rok! Neváhej a zaregistrujte se na jedné super stránce, má spoustu členů, mnoho z nich jsou Češi a výdělek při troše snahy je zaručen, registrace zde: http://bux.to/?r=Ssimca , více info zde: http://saralexova.blog.cz/0808/bux-to

PS: Máš pěkný blog :)

2 Nella Nella | E-mail | 1. srpna 2008 v 17:55 | Reagovat

mě to právě zajímá kvůli tomu, zda by to někdo chtěl a četl, protože mě láká spisovatelská a tvůrčí a vydavatelská činost, tak mě napadlo zda by sem se v knižním světě chytla anebo to nemá cenu

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama