Novorozené děvčátko očima dětského gynekologa

7. srpna 2008 v 19:31 | Nella |  dítě
Asi každý ví, že pro každou maminku je narozená dcera tou nejkrásnější holčičkou na světě.
V následních větách a odstavcích se vám pokusím popsat a vysvětlit změny, ke kterým bude na jejím tělíčku v příštích týdnech docházet.
Zdravá novorozená dívenka má již vytvořeny všechny pohlavní orgány. Na estrogenech (ženských pohlavních hormonech), které jsou přítomny v krvi, závisí rozvoj a funkce jejích pohlavních orgánů.
I v novorozeneckém období se vliv těchto hormonů krátce uplatňuje, protože se do jejího těla dostávají již dlouho před porodem přes pupečníkovou šňůru. Během následujících asi 6 až 8 týdnů se pohlavní hormony z tělíčka dívenky vyloučí a změny jimi způsobené postupně vymizí.
Prsní žlázky jsou zduřelé a výjimečně z nich může odtékat i mléčně zbarvený sekret - starší generace matek jim říkaly »čarodějnické mléko«. Prsní žlázky doporučuji nemačkat to kvůli případnému zhmoždění, také abychom je nedráždili k další produkci sekretu a uchránili je před přenosem infekce, na kterou jsou prsy velmi citlivé.
Zevní rodidla dívenky mají prosáklé a zduřelé malé stydké pysky a panenskou blánu. Zduřelé malé stydké pysky jakoby vystupují před velké stydké pysky a působí dojmem jako by se do krajiny zevních rodidel ani nevejdou. Prosáklé a zvětšené panenské bláně se také pro svou zduřelost a prosáklost říká »zrcadlo estrogenů«.
Skrz ni může z pochvy odcházet hlenovitý sekret. Ten může být přechodně zbarven i krví. Viditelný sekret je jasnou známkou správného vývoje vývodných cest pohlavních a především jejich průchodnosti. Je projevem poklesu hladiny pohlavních hormonů v orga­nismu dívky. Důsledkem toho je odlučování povrchových buněk a vyměšování hlenu ze žlázek děložní a poševní sliznice, asi u 5 % holčiček se může objevit a také se objeví i krvácení z její malé dělohy.
Po novorozeneckém období přichází dětské klidové období trvající až do puberty. Hormony jsou již z krve vyloučeny a žádné další se netvoří. Proto i tkáně jimi ovlivňované jsou ve stadiu funkčního klidu. Prsní krajina je stejná u dívek i chlapců. Zevní rodidla již nejsou prosáklá, malé stydké pysky a panenská blána také už nejsou tolik prokrvená, jsou jemné útvary skryté zraku za velkými stydkými pysky. Chybí ochlupení, její malá děloha měří asi 2 cm, vaječníky jsou jako fazolky a neprodukují žádné a prozatím netvoří žádné hormony, ty začnou tvořit až v pubertě.
V novorozeneckém i dětském období, tak jako později i v celém životě ženy, je významná správná péče o zevní rodidla. Dobře prováděnou hygienou předcházíme i možným onemocněním, jako jsou slepování až srůstání okrajů sliznice vchodu poševního či malých stydkých pysků (neboli synechie vulvy), nebo zánětu zevních rodidel a pochvy, jejichž léčba není příjemná pro dítě ani pro rodiče.
Při koupeli každý den šetrně oddalujeme od sebe stydké pysky a očistíme oblast poševního vchodu, a to nejlépe rukou (jednak v žínce nemáme cit a jednak, pokud ji denně nevyváříme, je plná mi­krobů). K umytí zbytků moče, stolice a výměšků žlázek poševního vchodu používáme dětské neparfémované mýdlo a oplachujeme je proudící teplou vodou. Takovýmto postupem dívce nemůžeme ublížit, naopak ji odmalička učíme správné technice hygieny.
Volíme pleny, které dívence vyhovují, nedráždí oblast zevních rodidel a ve vhodném časovém intervalu je měníme. Po stolici otíráme zevní rodidla vždy zepředu dozadu, tj. směrem od ústí močové trubice ke konečníku jedním tahem. Pro případ opakujícího se očištění používáme nový ubrousek. Významně můžeme ovlivnit co nejmenší kontakt zevních rodidel s chemikáliemi vhodným pracím práškem určeným pro děti, dále dostatečným mácháním prádla v auto­matické pračce (přidáváním máchacího programu) a samozřejmostí je používání kvalitního dětského prádla z bavlny.
Tak zajistíte děvčátku správnou péči o zevní rodidla beze strachu, že byste mu mohla ublížit.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Co vám na blogu chybí? Co byste chtěli přidat?

Články o novorozencích 25.7% (28)
básně, povídky, říkanky 1.8% (2)
Články o porodu 18.3% (20)
články o těhotenství 9.2% (10)
obrázky/fotky 41.3% (45)
pohádky na dobrou noc 1.8% (2)
nic mi tu nechybí 1.8% (2)

Komentáře

1 Albertloday Albertloday | E-mail | Web | 4. června 2018 v 2:10 | Reagovat

The men's prostate is the central portion of a male's reproductive system. It secretes fluids that assisted in the transportation and activation of sperm. The prostate gland is found just in front of the rectum, below the bladder and all around the urethra. When there is prostate problem, it is almost always really really irritating and inconvenient for that patient as his urinary product is directly affected.

The common prostate health conditions are prostate infection, enlarged prostate and cancer of the prostate.

Prostate infection, also referred to as prostatitis, is regarded as the common prostate-related problem in men younger than 55 yrs . old. Infections with the prostate related are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis will be the least common of most kinds of prostate infection. It is brought on by bacteria perfectly located at the large intestines or urinary tract. Patients may feel fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by making use of antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to relieve the swelling.

Chronic bacterial prostatitis can be a condition of a particular defect in the gland along with the persistence presence of bacteria inside urinary tract. It can be a result of trauma towards the urinary tract or by infections received from other areas in the body. A patient may feel testicular pain, small of the back pains and urination problems. Although it is uncommon, it could be treated by removal from the prostate defect followed by the use antibiotics and NSAIDs to take care of the inflammation.

Non-bacterial prostatitis is the reason for approximately 90% of prostatitis cases; however, researchers have not yet to determine what causes these conditions. Some researchers believe that chronic non-bacterial prostatitis occur as a consequence of unknown infectious agents while other feel that intensive exercise and heavy lifting could cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, a proper weight loss program is important. These are some from the things you can do to keep your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is essential for overall health and will also also maintain your urinary track clean.

2. Some studies claim that a number of ejaculations a week will assist you to prevent prostate cancer.

3. Eat steak in moderation. It has been shown that consuming over four meals of beef weekly will raise the probability of prostate diseases and cancer.

4. Maintain an appropriate diet with cereals, vegetable and fruits to make certain sufficient intake of nutrients essential for prostate health.

The most important measure to take to be sure a healthy prostate would be to select regular prostate health screening. If you are forty years of age and above, you need to go for prostate examination at least annually.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama