Prohlídka novorozence

24. července 2008 v 17:34 | Nella

Prohlídka novorozence

V krátké době po porodu by měl být novorozenec vyšetřen dětským lékařem. Při vyšetření lékař mimo jiné hodnotí tvz apgarový stav to je - srdeční činost, dýchání, reflexy, svalové napětí (tonus), barva kůže. Za každou část apgarového stavu se můžou dát 0, 1, 2 body, čímž 0 je nejhorší a 2 nejlepší. Dělá se to hned po narození, pak 5 min po narození a nakonec po 10 minutách.
Dále vyšetří stav výživy, zralost novorozence, způsob jeho adaptace mimo matčino lůžko, všímá si napětí kůže a znamének na kůži, shledává případné vývojové odchylky.
Hned po narození je kůže novorozence zarudlá. Zarudnutí postupně mizí a zároveň olupuje se v drobných šupinách. Je to normální jev.
Na temeni hlavy bývá přechodně tvz. lanugo - jemné chloupky, plodové chmýří. U nedonošených dětí se plodové chmýří vyskytuje i jinde po těle.
Poporodní otok na temeni, tzv. porodní nádor, je způsoben Kvůli průchodu hlavičky porodními cestami. Během několika hodin začíná mizet. Podobně může tlakem na hlavičku při porodu vzniknout tzv. kefalhematom. Je to podkožní modřina, která se ale hojí o poznání déle, týdny až měsíce.
Drobné fialové skvrnky na kořeni nosu, na víčkách, v zátylku, které se u novorozeňat vyskytují hojně, ať už v menší nebo větší míře, se odborně nazývají teleangiektázie. V průběhu kojeneckého věku postupně mizí.
Dále na kůži dítěte má tendenci se objevovat drobné plastické skvrnky, ty se odborně nazývají hemangiomy, které obsahují klubíčka cév. Ty rovněž jeví tendenci k samovolnému zmenšení a ústupu v kojeneckém a především v batole­cím věku.
V místech budoucího srůstu kostí lebky nahmatáme u novorozence dvě vkleslinky, odborně jim říkáme fontanely. Obě se postupně uzavírají. Větší z nich, na temeni ve střední čáře, zůstává hmatem patrná až do 1,5 roku. Pozor na ně. Pokud na ně máčknete moc můžete mu poškodit mozek.
Na špičce nosu bývá pravidelně drobná krupička z ucpaných mazových žlázek. Tato bělavá zrnka se nazývají milia. Zvolna se sama ztratí.
Při obtížnějším vybavení dítěte může při porodu dojít k nalomení nebo dokonce zlomení klíční kosti. Pro matku to většinou znamená jen opatrně zacházet s ručkou dítěte na postižené straně. V prvním týdnu dítě se zlomeným klíčkem nepokládáme na bříško. Poranění se velice rychle hojí. Do 2-3 týdnů je kost zdravá a pevná.
Novorozenec může ve spánku lehce nepravidelně dýchat, je to normální jev. Stejně tak tlukot srdce novorozence je rychlejší než dospělého člověka. Normální počet tepů novorozence je kolem 120 za minutu. Přechodná nezralost hrtanových chrupavek způsobuje někdy u novorozence pískavý nádech.
Vlivem poporodní hormonální reakce bývají prsa novorozence zduřelá. Na bradavkách se mohou objevit i kapky tekutiny »mléka«. U děvčátek způsobuje hormonální reakce hlenový výtok z pochvy, někdy i mírné krvácení, které se podobá menstruačnímu. Neplašte, tyto reakce během následujících měsíců po porodu vymizí nebo by měly vymizet. Pokud nezmizí, je to samo sebou problém.
Svaly stěny břišní vyzrávají a sílí postupně, jak dítě roste. Slabý svalový prstenec kolem pupku může být příčinou pupeční kýly.
V tříslech zvláště u nedonošeného dítěte může být vyklenutí způsobené tříselnou kýlou. Pokud kýla zůstane trvale vyklenutá, dítěti vadí a mohla by způsobit závažné komplikace. Musí se proto v takovém případě chirurgicky v celkové anestezii odstranit.
Varlátka u donošeného novorozence by měla být uložena v šourku. Někdy jsou ale hmatná v třísle. Sestup varlátek do šourku může pokračovat ještě v kojeneckém věku.
Šourek bývá po porodu oteklý, temně fialově zbarvený. Otok může být způsoben tekutinou v obalech varlátek, vodní kýlou. Ustupuje většinou během prvních dvou let.
Velké stydké pysky u donošené holčičky by měly překrývat malé. Vlivem zduření přirození po porodu někdy ani u donošené holčičky nekryjí zcela velké pysky malé. O péči u novorozené holčičky se dozvíte v další kapitole Novorozené děvčátko očima dětského gyneko­loga.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama