Strava matky

11. března 2007 v 17:37 |  výživa
Strava matky před těhotenstvím a během těhotenství se projeví na placentě, ze které děťátko dostává všechno, co potřebuje k vývoji a růstu. Je-li žena těhotná nebo chce otěhotnět, měla by se poradit o užívání doplňků se svým lékařem. V těhotenství je nutno bedlivě hlídat, aby nedošlo k překročení doporučených dávek; některé vitaminy se v těle ukládají a jejich vysoké hodnoty mohou poškodit plod. Přibývá důkazů o souvislosti mezi růstem plodu v děloze a pozdějším rizikem vývoje aterosklerózy, hypertenze, cukrovky nebo rakoviny. Někteří vědci předpokládají, že u miminek označených pediatry při porodu za drobná nebo hubená existuje větší riziko vývoje koronární choroby srdeční. U dětí, které v děloze přiměřeně nerostou, je rovněž zvýšené riziko onemocnění v kojeneckém věku, a dokonce riziko náhlé smrti.
Prenatální doplňky, které obsahují nutriční látky v množství přiměřeném pro těhotenství, jsou dnes běžně k dostání a mohou prospět zvláště ženám, jejichž strava je nepostačující a nemá správné složení.
Zdá se, že vztah mezi zdravou výživou v těhotenství a zdravým dítětem je přímou úměrou, ale ženy by se neměly zbytečně bát. Tisíce žen každoročně porodí zdravé děti s normální váhou, aniž by nějak plánovaly těhotenství a staraly se o výživu plodu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama