První preventivní vyšetření

2. února 2007 v 18:08 |  vyšetření
První preventivní vyšetření

První preventivní prohlídka se odehrává hned po narození. Je to první prohlídka novorozence v porodnici, na kterou navazuje další povinná řada prohlídek u dětského lékaře. V porodnici je také založena zdravotní dokumentace.

Do počátku školní docházky musí povinně každé dítě v ČR absolvovat minimálně devět preventivních prohlídek, aby jeho zdraví bylo opakovaně kontrolováno, což je důležité pro včasný léčebný zásah při záchytu nemoci či odchylky. Během prohlídek se provádí i povinné očkování dětí.
Co se vyšetřuje při první zdravotní prohlídce?
Při první lékařské prohlídce dítěte jde jednak o vyšetření tzv. schématu dle Apgarové , tak o posouzení zralosti novorozence. Viditelné, popřípadě měřitelné známky zralosti jsou:

tělesná délka ( normální mezi 48-54cm)
váha (2.500- 4.500 g)
obvod hlavy (mezi 33,5-37cm)

Všechny tyto hodnoty bývají nižší u předčasně narozených (nedonošených)dětí, nebo i při nedostatečné výživě plodu v matčině těle.
Pokud naopak trvá těhotenství déle než "normálních" 40týdnů, bývá dítě tzv. "přezrálé", respektive "přenošené". To se pozná podle stavu jeho kůže, která je v tomto případě vyluhovaná delším působením plodové vody a proto je svraštělá.
Další kritéria zralosti dítěte jsou: pevnost usních boltců, správné vyvinutí zevních pohlavních orgánů a vzhled tzv. lanuga. Tak se nazývá jemné chmýří vyskytující se na kůži novorozence. Neodnošené dítě má dlouhé štíhlé končetiny, rudou tenkou svraštělou kůži a lanugo pokrývá ramena, záda, paže i stehna.
Apgar schéma - tento bodový systém, vyvinutý americkou lékařkou Virginií Apgarovou, umožňuje objektivní hodnocení životní síly novorozence. Pro každé z pěti kritérií je ohodnocení nula, jeden nebo dva body. Optimální ohodnocení u zcela zdravého dítěte je deset bodů. Když celkový součet nedosáhne osmi bodů, musí být dítě neustále sledováno.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama