Jak na to?

16. února 2007 v 20:09

Jak na to?

Éterické oleje lze používat k jemnému prosycení místnosti zvolenou esencí za pomoci aromalampy, ale stejně dobře nám poslouží i jakýkoli odpařovač vody, miska s teplou vodou, kousek buničiny, ale i kapesník vložený pod polštář. Dávkujeme vždy zhruba 2-5 kapek. Množství záleží na velikosti prostoru, ve kterém pobýváme a na intenzitě vůně zvoleného ét. oleje. U jednotlivých indikací vždy uvádím více vhodných možností, každá maminka si již jistě zvolí tu právě pro ni nejpříjemnější. Podle nálady je také možné si připravit směs ze 2-3 spolu ladících esencí. Musíme samozřejmě počítat i s tím, že sympatie k jednotlivým druhům se s postupující graviditou mohou značně lišit. Chceme-li si dopřát (a zdravotní stav to umožňuje) voňavé pohlazení formou koupelového nebo masážního oleje, můžeme využít již hotové preparáty. Dle potřeby doporučuji Masážní olej levandulový Original AÖK, Koupelový olej levandulový Original AÖK, KO meduňkový, KO pačuliový, KO Ylang-ylang a především KO mandarinkový, neboť bylo prokázáno, že vůni mandarinek velmi pozitivně vnímá i ještě nenarozený plod. Pokud si chceme zakouzlit a připravit si je sami, pak je vždy potřeba vybraný ét. olej řádně promíchat s kvalitním rostlinným olejem (velmi ráda pracuji např. s mandlovým), protože samotné ét. oleje jsou rozpustné pouze v tucích. Pro optimální koncentraci se doporučuje směs 5 kapek esence s 15 ml (1 lžíce) rostlinného oleje. Ať již ale zvolíme jakýkoli preparát hotový, či doma nachystaný, doporučuji vždy nejprve provést test snášenlivosti na pokožce, abychom se vyvarovali případných alergických reakcí.
Zvláštní péči si již od začátku těhotenství jistě zaslouží namáhaná pokožka především bříška, prsou, stehen a zadečku. Speciální masážní olej pro těhotné ženy Muttisol extra Original AÖK ji díky vysokému obsahu oleje z pšeničných klíčků a mandlového, lecitinu a vitamínů A, E a F napomáhá při pravidelné šetrné aplikaci udržovat příjemně hladkou a vláčnou a omezit tak vznik strií. Obzvláště v případě těchto nepříjemných projevů se prevence vyplatí dvojnásob. Jemná masáž těhotného bříška se navíc může stát příjemným rituálem (např. před spaním) i pro nastávajícího tatínka, který se tak pomalu sžívá se svou budoucí otcovskou životní rolí.
"Jiný stav" také mohou provázet některé obtěžující, avšak celkem běžné projevy.
Nevolnosti a zvracení zklidní např. EO levandulový extra a citronový, nebo koupelový olej levandulový. Bolavým a oteklým dolním končetinám uleví jejich vlažná koupel s přísadou EO levandule extra, pačuli, mandarinkového nebo citronového a na křížové bolesti můžete vyzrát s Masážním olejem levandulovým. Vysoký krevní tlak napomůže zklidnit především levandule extra, příp. citron nebo ylang-ylang, naopak příliš nízký harmonizuje grapefruit a pome-ranč. Před virovou infekcí Vás ochrání kromě jiných EO z borovicového a smrkového jehličí, eukalyptový, citronový, bergamotový a tea tree (čajovníkový).
K období gravidity často patří i zvýšená kazivost zubů a krvácení dásní. Zde se mi maximálně osvědčilo pravidelné ošetřování ústní dutiny Zubním olejem.
Na potlačení nepříjemných mykóz a především k jejich prevenci se v každodenní intimní hygieně nejen gravidních žen velmi osvědčil hydrofilní olej HY-Intima. Postiženou sliznici je vhodné následně ošetřit balzámem Intisan. Oba preparáty také přinášejí značnou úlevu při výskytu hemeroidů a drobného krvácení z konečníku. U Intisanu bych se ještě chvíli zastavila, neboť jej nastávající maminky mohou s úspěchem využít k jemné masáži bradavek a zvýšit tak jejich odolnost a připravenost pro očekávanou zátěž během kojení a dále k preventivní masáži hráze. Sliznice se tak stává pružnější, čímž se snižuje riziko nutnosti provedení nástřihu hráze při porodu. Zhruba 1 týden před předpokládaným termínem je možné opatrně vtírat do bříška a křížové oblasti zad směs z 15 ml rostlinného oleje a celkem 5 kapek EO jasmínového a levandulového extra k přípravě hladkého děložního svalstva na porod.
Jistě mi můžete potvrdit, že sdílená radost se stává dvojnásobnou a sdílená starost poloviční. Také z tohoto čistě psychologického hlediska vnímám maximálně pozitivně vliv těhotenských kurzů, kde maminky najdou nejen odborného průvodce pro ně opravdu "jiným stavem" v podobě zkušené instruktorky, ale i neméně důležité zázemí stejně naladěných bytostí. Spolu s mnoha dalšími těhulkami v našem regionu jsem takového chápavého rádce našla v Mgr. Mirce Zámečníkové, se kterou nyní úzce spolupracujeme i ve sféře profesionální. Díky jejímu profesnímu nadšení i zájmu, který v ní aromaterapie vzbudila, jsme v loňském roce společně odstartovaly "porody s aromaterapií". Na mysli jsme měly především možnost nabídnout budoucím maminkám šanci volby mezi klasicky a alternativně vedeným porodem a pokusit se jim ony nelehké chvíle v rámci možností trochu usnadnit a snad i zpříjemnit. Právě ona a maminky z jejích kurzů ochotně vyzkoušely nový balzám Intisan, který díky antimikrobiálním účinkům můžete s úspěchem aplikovat nejen v již výše uvedených případech, ale také k ochraně sliznice vnějších pohlavních orgánů při pobytu v bazénu během těhotenského plavání.
Celý projekt se pak mohl rozběhnout díky vstřícnosti personálu klatovské porodnice s prim. MUDr. Miroslavem Vondrašem a společnosti CKHI.
(o projektu, který se rozběhl v klatovské nemocnici zase příště)
Kromě EO, kterými se můžeme v těhotenství nechat hýčkat (článek Bříško, přivoň si v červencovém vydání Maminky), existují samozřejmě i takové, jejichž používání bychom se v tomto období měly rozhodně vyvarovat. Z těch běžně používaných mezi ně patří (po celou graviditu) zejména kafrový, šalvějový, tymiánový, skořicový, hřebíčkový, jalovcový, bazalkový, česnekový, yzop nebo z cedrového dřeva. Do ukončeného 4. měsíce se nedoporučuje např. neroliový, jasmínový, kakostový, mátový, fenyklový, eukalyptový, kajeputový, zázvorový či ylang-ylang .
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama