10000 párů ročně podstoupí léčbu neplodnosti

26. února 2007 v 16:28 |  neplodnost
Zhruba 10.000 párů ročně podstoupí v Česku léčbu neplodnosti v některém z 24 specializovaných center. Za pomoci lékařských metod se tak v tuzemsku narodí každé desáté dítě, z nich třetina je "ze zkumavky".
Podle odborníků se dá očekávat, že jich ještě přibude - ženy totiž odkládají mateřství daleko za třicítku, kdy je početí obtížnější, a znečištěné životní prostředí se podepisuje i na plodnosti mužů.
Až 85 procent párů počne v rámci toho, co hradí zdravotní pojišťovna. S početím má problémy každý šestý pár v plodném věku. Během následujících dvou dekád by se podle odhadů mohl počet dvojic se sníženou plodností zdvojnásobit.
Zdravotní pojišťovny v Česku hradí ženám do 39 let věku tři léčebné cykly za život, musejí si však v každém cyklu zhruba 5000 korun doplatit na léky. Na Slovensku hradí tři cykly ženám do 38 let, v Maďarsku každé ženě bez omezení věku pět cyklů, ve Slovinsku čtyři cykly do otěhotnění a po porodu další čtyři cykly. V katolickém Polsku zdravotní pojišťovny umělé oplodnění nehradí.
Od roku 1993 se v Česku díky asistované reprodukci narodilo 23.000 dětí, v prvních letech po 2000, v současnosti až 3000 za rok.
První dítě "ze zkumavky" Louise Brownová se narodila v roce 1978 v Británii. V Česku přišlo první na svět první dítě z umělého oplodnění jen o čtyři roky později. Obavy, že "nepřirozené" početí by mohlo mít vliv na plodnost, se nepotvrdily. Louisa Brownová počala přirozenou cestou a porodila zdravé dítě. Průzkumy dokonce ukazují, že děti ze zkumavky jsou na tom lépe například v uplatnění, protože jsou chtěné a rodiče se jim naplno věnují.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama