1. Hormonální antikoncepce, 2. Bariérová antikoncepce,3. Nitroděložní tělísko, 4. Sterilizace

15. února 2007 v 17:23
1. Hormonální antikoncepce
Pokud žena plně kojí je možné doporučit hormonální antikoncepci s obsahem gestagenních hormonů, které neovlivní nepříznivě další průběh laktace. V praxi to znamená:
  • pro perorální užití Cerazette tablety (denně 1 tableta kontinuálně bez přerušení po celou dobu, kdy chce zajistit antikoncepční účinek),
  • v injekční formě Depo Provera (výhodou je aplikace 1x za 3 měsíce nitrosvalová injekce, nevýhodou po dobou těchto 3 měsíců lze počítat sjejím účinkem, který trvá).
Po skončení kojení je vhodný návrat ke kombinované estrogenně-gestagenní antikoncepci, která většinou lépe splňuje požadavky ženy.
2. Bariérová antikoncepce
Dalším způsobem antikoncepce je bariérová - prezervativ, vaginální pesar s možností doplnění o chemickou (spermicidní krémy, gely) pro zvýšení antikoncepčního účinku.
3. Nitroděložní tělísko
Další možností je zavedení nitroděložního tělíska - jsou dnes na trhu nejrůznější typy, které vždy lékař vybere a doporučí. Tělísko se většinou zavádí během menstruace, ale lze jej zavést i kojící ženě, která menses nemá.
4. Sterilizace
Ve výjimečných případech je jako antikoncepce doporučována sterilizace - většinou tam, kde si to žena sama přeje a další těhotenství by významně zhoršilo její zdravotní stav event. ji ohrozilo na životě. Tuto je někdy možné provést již těsně po porodu, event. přímo při porodu, pokud je vedený operačně (vždy po rozhovoru a souhlasu pacientky).
Volbu typu antikoncepce doporučí gynekolog, který zná zdravotní stav ženy a může zvážit její eventuální rizika pro tu kterou ženu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 WaclawH WaclawH | E-mail | Web | 29. dubna 2017 v 13:12 | Reagovat

Velmi pěkný blog, těším se na nová pracovní místa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama