vyšetření krve

17. ledna 2007 v 20:05 |  vyšetření

Vyšetření krve v těhotenství

Vyšetření krve se v těhotenství může provádět z několika důvodů. Minimálně jednou Vám ale krev odeberou. Mimo jiné je nutné zjistit Vaši krevní skupinu, Rh faktor, některá onemocnění (HIV, syfilis, žloutenka typu B, toxoplazmóza).

Určení těhotenství

V raném stádiu těhotenství může lékař z vaší krve zjistit, zda jste vůbec těhotná. V krvi je hormon HCG zjistitelný mnohem dříve než z moči. Je to díky tomu, že v moči se objevuje až zbytek hormonů a v krvi je ve větší koncentraci. Kromě toho v laboratoři jsou schopní zjistit i mnohem menší úroveň tohoto hormonu v krvi, než jednoduchý těhotenský test z moči. V některých ordinacích po vás mohou za toto vyšetření chtít peníze - záleží ovšem na doktorovi, společnosti a také na situaci.

Krevní skupina a Rh faktor

Vaše krevní skupina a Rh faktor jsou zaznamenány do Vaší průkazky. Protože byste průkazku měla mít vždy u sebe, v případě potřeby transfuze budou lékaři ihned vědět, jakou máte krevní skupinu.
Rh faktor je důležitý z toho důvodu, že u maminek, které mají Rh faktor minus, se musí kontrolovat přítomnost protilátek souvisejících s Rh faktorem miminka. Je zde určité riziko ohrožení miminka, pokud by mělo Rh plus.

NT+biochemický screening

Kolem 12. týdne těhotenství můžete absolvovat speciální vyšetření krve (spojené s ultrazvukem), které lépe odhaluje rizika vývojových a genetických vad. Přesný název je NT+biochemický screening. Jednak je v rámci tohoto vyšetření měřeno tzv. nuchulární projasnění (z toho pocházejí písmena NT) a dále jsou měřeny hodnoty některých látek v krvi matky. Toto vyšetření není hrazeno pojišťovnou a je zpravidla placené.

Genetický biochemický screening - AFP tripple test

Tento screening se označuje jako plošný - krev se odbírá každé budoucí mamince a slouží k včasnému zachycení vrozených vývojových vad. Provádí se přibližně v 16. týdnu těhotenství a na výsledky se chvíli čeká. V tomto vyšetření se zjišťuje riziko poškození plodu. Podle přítomnosti některých látek v krvi matky lze zjistit, jaká je pravděpodobnost, že miminko má nějakou vývojovou vadu (anomálie mozku a páteře, vady srdce a ledvin) nebo genetické poškození (jako je Downův syndrom).
I když Vám výsledek tohoto testu vyjde pozitivní (což se stává asi v 10% případů), neznamená to, že dítě musí být nemocné. Někdy se stane, že jsou hodnoty testovaných látek v krvi matky ovlivněny i dalšími faktory (preeklampsie, nízka váha plodu, různý Rh faktor maminky a miminka, vícečetné těhotenství atd.) Teprve po dalších vyšetření je ale možné říci, zda opravdu není něco v pořádku, nebo šlo o falešně pozitivní výsledek.
Tento test pomocí počítače hodnotí výsledky hCG, AFP a volného estriolu v séru matky. Kromě hodnoty těchto hormonů se bere v úvahu i věk budoucí maminky a její hmotnost. Pro Downův syndrom svědčí obvykle snížené hodnoty AFP (alfa-fetoprotein) a estriolu a zvýšené hodnoty hCG. Naopak vyšší hodnoty AFP jsou při otevřených defektech neurální trubice a dalších vývojových vadách. (zdroj: neonatologie.cz).
Díky tomuto testu se zachytí přibližně 70% vrozených vývojových vad. Z toho plyne, že výsledek může být jak falešně pozitivní, tak falešně negativní. Budoucí maminka se tak dozví, že pravděpodobnost, že dítě trpí Downovým syndromem

Těhotenská cukrovka

Také v případě podezření na těhotenskou cukrovku (to zjistí lékař z moči, kterou mu nosíte do poradny) můžete být poslána na odběr krve. V tomto případě se odebírá krev z prstu. A v případě potřeby se dělá opakovaně.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 jana jana | E-mail | 29. října 2008 v 8:22 | Reagovat

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat,zda se odběr na protilátky v těhotenstvi opakuje a kolikrát?Mám KS A-.První výsledky vyšly negativní.Jaká je pravděúpodobnost,že další testy by mohli vyjít pozitivní?Je to mé první těhotenství.Moc děkuji za odpověd a přeji pěkný den...

2 Nella Nella | 2. listopadu 2008 v 18:37 | Reagovat

Ano měly by se opakovat. Jak často závisí na lékaři, který vám odběry na protilátky provádí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama