Těhotenství po 35. roce

18. ledna 2007 v 19:10 |  těhotenství
Těhotenství po 35. roce
Dnešním trendem je nejprve si zařídit postavení v práci, pořádné bydlení, 1-2 auta a teprve potom si pořídit potomka. Jenže kariéra i shánění peněz na bydlení trvá nějaký čas a najednou žena zjistí, že její biologické hodiny tikají...
Jakým způsobem věk narušuje plodnost?
Když ženy dosáhnout třicetin, jejich plodnost klesne. Dochází ke snížení počtu a životnosti vajíček při ovulaci, zvýší se riziko různých gynekologických onemocnění, např. endometriózy. Také u mužů dochází ke snížení počtu spermií.
Je těhotenství po 35. roce bezpečné?
Přestože možnosti lékařské péče pomáhají učinit těhotenství žen starších 35 let bezpečným, riziko zdravotních komplikací v této věkové skupině je signifikantně vyšší v porovnání s mladšími ženami. S rostoucím věkem matky roste riziko vrozených vad u dítěte, které mohou být mimo jiné způsobeny chromozomálními abnormalitami. Riziko např. Downova syndromu u ženy ve věku 20 let je 1 : 1400. Ve čtyřiceti letech toto riziko roste na 1 : 100.
Také riziko potratu roste. Ve 20 letech je riziko potratu od 12 % do 15 % a kolem 25 % ve čtyřiceti letech. Další zdravotní problémy, jako je diabetes a vysoký krevní tlak, jsou častější u žen ve 30 až 40 letech. Tato chronická onemocnění je vhodné dostat pod kontrolu před otěhotněním, neboť mohou ohrožovat vás i vaše dítě. Ženám starším 35 let hrozí také častěji předčasný porod a porod císařským řezem.
Jak lze tato rizika snížit?
Ve své stravě přijímejte dostatek kyseliny listové (nejméně 0,4 mg denně). Jako zdroj se doporučuje salát, fazole, játra a některé citrusy. Omezte pití kávy. Vaše strava by měla být pestrá a bohatá na vitamíny a minerály. Pravidelně cvičte. S formou cvičení se poraďte se svým gynekologem. Nekuřte. Nepijte alkohol a neužívejte žádné léky, pokud to se neporadíte s lékařem.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 rozmarýna rozmarýna | 16. února 2011 v 20:30 | Reagovat

ježišimarjá, játra? Ty se naopak nesmějí, kvůli vitamínu A, jehož přebytek je pro plod toxický. Pro děti není rizikový ani tak vyšší věk matky, jako její blbost a nevzdělanost, autorko článku!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama