Těhotenství 1.-2. měsíc, Vajíčko se pevně usadí, Mateřské lůžko

17. ledna 2007 v 20:15 |  těhotenství
Těhotenství 1.-2. měsíc
Přibližně čtvrtý den po oplodnění se dostane vajíčko, které je veliké asi 0,055 až 0,2mm, do dělohy.
A nyní musí všechny další kroky vedoucí k uhnízdění vajíčka proběhnout velmi rychle, protože pokud by došlo k rozvoji normální obranné reakce organismu mohl by být zárodek z těla matky i vyplaven.
Vajíčko se z těchto důvodů hned pevně uchytí většinou na zadní stěně dělohy. K tomu dochází okolo šestého dne po oplodnění nebo, podle jiného způsobu počítání 22.den po uvolnění vajíčka z vaječníku. Přísně medicínsky vzato, lze teprve nyní mluvit o těhotenství.

Vajíčko se pevně usadí
Jakmile si vajíčko našlo své místo, vnoří se do sliznice dělohy a uhnízdí se tam. Asi po pěti dnech je už uhnízděné vajíčko dobře opatrováno ochraňující sliznici, která se nad ním opět uzavře.
Hormony teď zabraňují vypuzení vajíčka a podceňují změny, nutné pro počínající těhotenství.
Nejdříve musí být zajištěna výživa a dýchání vznikajícího organismu. A tím začíná spolupráce mezi vajíčkem, které je v této době veliké asi 2,5mm, a mateřským organismem.: Děloha a vajíčko vytvoří společně mateřské lůžko - placentu.
Mateřské lůžko
Mateřské lůžko (placenta) je vlastně jakási přestupní stanice mezi matkou a vznikajícím dítětem. V něm končí krevní cévy matky a cévní oběh plodu je s ním spojen pomocí pupečníkových cév.
Kyslík, minerály, vitaminy, bílkoviny, uhlovodany a ostatní důležité látky proudí z matčiny krve do mateřského lůžka a odtud jsou předávány orgánům zárodku.
Opačným směrem odevzdává vznikající organismus do placenty oxid uhličitý a odpadové produkty látkové výměny.
Vlivem hormonů se začne organismus matky připravovat na další průběh těhotenství, porod a dobu poporodní. Mezi pevně srostlými kostmi pánve se vytváří lépe roztažitelná pojivová tkáň, svalovina v podbřišku zesiluje, děloha a pochva se stávají extrémně pružnými.
Touto vazivovou přeměnou se připravuje porodní cesta, kterou bude dítě protlačeno. Také v prsech dochází již od začátku těhotenství ke značným změnám. Žlázová tkáň se množí, aby nakonec prostoupila celá prsa.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama