pohyby plodu

16. ledna 2007 v 18:20 |  zárodek a plod

Sledování pohybů plodu

Od 22. týdne již miminko cítí většina maminek. Od 28. týdne těhotenství by už měly být pohyby miminka tak zřetelné a časté, že vás možná váš lékař požádá, abyste pravidelně sledovala, zda se dítě hýbe. I když vás o to nepožádá, můžete miminko sledovat jen tak pro sebe.
Sledování pohybů plodu je totiž jedním ze způsobů, jak může sama maminka zjistit, že něco není v pořádku (nedostatečná výživa, tíseň dítěte v děloze atd.) Ve chvíli, kdy máte pocit, že se dítě "nějak málo hýbe", je potřeba vědět, jak a čeho se dopočítat.

Jak a kdy počítat

Metod, jak sledovat pohyby dítěte je několik. Všechny vycházejí z podobného principu. Pokud chcete mít klid, domluvte se s doktorem, kterému z nich dává přednost (a nedivte se, když vám řekne, že to je zbytečné, názory se různí). Důležité je napočítat nejméně deset pohybů během dvou hodin.
Nejjednodušší je začínat vždy ve stejnou dobu. Většina dětí má již vytvořený určitý rytmus. Nejvhodnější doba je ta, kdy je dítě zpravidla aktivní. Což je většinou mezi 21 večer a 1 v noci. (Ne opravdu vám to nedělá schválně, Je to díky tomu, že se snižuje hladina cukru ve vaší krvi). Důležité je zaznamenat si (nebo zapamatovat), kdy jste ucítila ten první pohyb a kdy ten desátý. V době, kdy se s pravidelným sledování začíná už určitě poznáte, co je pohyb miminka a co je záležitost vašeho těla. Počítá se každé kopnutí, kotrmelec i zašimrání. Protože lze většinou dítě cítit hned několikrát - určitě to nebude takový problém.
Jiný způsob je začít počítat, právě ve chvíli, kdy se dítě pohne. (Sedíte u televize, sledujete s již narozeným potomkem večerníček a najednou ucítíte razantní kopnutí - stačí se podívat na hodiny a začít počítat). Nemusíte čekat, přesně na dobu, kdy jste zvyklá pohyby počítat.
Pokud máte strach, že budete muset sedět ty dvě hodiny a čekat na každý pohyb, nebojte se. S největší pravděpodobností se dočkáte během několika málo minut od prvního pohybu.

Jak trochu zvýšit aktivitu dítěte

Pokud máte pocit, že se dítě hýbe málo, lehněte si na levý bok - většinou je dítě v této poloze aktivnější.
Pokud chodíte na těhotenské cvičení, možná jste si všimla, že když nacvičujete hluboké dýchání, dítě se po chvíli začne zpravidla dýchat. Lehněte si proto na podlahu na podložku a hluboce dýchejte - jednak si procvičíte dýchání a jednak vyburcujete dítě k pohybu.
Pokud se i tak nedopočítáte deseti pohybů během dvou hodin (stále zde mluvíme o těhotenství po 28. týdnu), raději zavolejte lékaři a dohodněte se, jak budete situaci řešit. Rozhodně vám nevynadá a vy budete mít jistotu, že je vše v pořádku. Pokud jste ještě nedosáhla 28. týdne těhotenství (ale už jste za 22. týdnem), a přesto máte pocit, že se dítě během 24 hodin téměř nehýbe - nebo jen velmi málo - opět se raději poraďte s lékařem.
Ale pokud vás o to lékař vysloveně nepožádá a vy se tím prostě nechcete zabývat - nestresujte se. Rozhodně to není povinné. Stačí, když si čas od času uvědomíte, že se dítě hýbe. Nebo si prostě pohyby zkusíte spočítat jednou za čas.

První pohyby plodu

Těch několik prvních týdnů, jako by bylo nekonečných. Ano, víte, že jste oficiálně těhotná. Už máte dokonce těhotenskou průkazku a jednu nebo dvě fotky z ultrazvuku. Přestalo vám být blbě (naopak se cítíte stále lépe) a najednou nemáte žádnou jistotu, že je všechno v pořádku. (Přece nemůžu volat doktorovi, že si nejsem jistá svým těhotenstvím, vždyť si bude myslet, že jsem blázen). Téměř s láskou teď vzpomínáte na ty nenáviděné dny nevolností (aspoň se něco dělo) a nedočkavě čekáte na to první pošimrání, které vás konečně přesvědčí, že je všechno v pořádku.
A pak to přijde - někde hluboko uvnitř jako kdyby vám po svalech přejelo ptačí pírko. Trochu to zamravenčí, nebo možná i pohne a ucítíte úplný kotrmelec. A najednou víte, že tohle není ani křeč, ani střevní plyny a v duchu uslyšíte velkou ránu - to vám právě spadl kámen ze srdce - všechno je v pořádku.

Jak to vlastně všechno probíhá

Miminko - v té době mu říkáme ještě embryo - se začíná pohybovat už kolem 7. týdne. To ale ještě neznamená, že by své pohyby nějak ovládalo, ani to, že už byste je mohla cítit. Je ještě příliš malé - aby vás koplo natolik, že to poznáte.
To, kdy ucítíte první pohyby, záleží na několika faktorech. Takové největší zjednodušení říká, že prvorodička ucítí své miminko poprvé ve 20. týdnu a maminky, které již těhotné byly, je ucítí poprvé přibližně o dva týdny dříve - tedy v 18. týdnu.
Je to proto, že "zkušená" maminka už ví, co může čekat a nesplete si kopnutí s větry (nebo možná splete, ale stejně nebude věřit, že to nebyl první pohyb). A hlavně nemají "zkušené" maminky tak pevné děložní svaly, takže cítí i měkčí kopnutí menšího miminka.
Vliv na to, kdy své maminky ucítíte má také vaše váha. Hubené maminky mají větší šanci, že své miminko ucítí o něco dříve. A ty při těle budou muset o nějaký ten týden počkat.
Zpočátku ovšem nečekejte, že dítě ucítíte hned od začátku každý den pravidelně. Zvlášť pokud jste je ucítila spíše dříve. Je naprosto normální například jeden den pohyby cítit a to hned několikrát a druhý den zase vůbec. Nezapomeňte, že dítě mohlo změnit polohu a nyní může kopat do méně citlivého místa. Teprve po 28. týdnu lze říci, že byste měla pohyby cítit pravidelně. Od tohoto okamžiku vás možná doktor požádá, abyste pohyby svého miminka sledovala.
Jen se prosím nepokoušejte srovnávat s ostatními budoucími maminkami (dokonce to nelze srovnávat ani s předchozím těhotenstvím). Nezapomeňte, že vaše dítě má tak jako normální lidé, svůj vlastní temperament a ten se může projevovat jinak. Pokud vám vadí, že vy na rozdíl od kamarádky nikdy nevidíte patu ani nepoznáte hlavičku (natož, aby se mohl přesvědčit i váš manžel, že v tom rostoucím bříšku se opravdu skrývá nový život), uvědomte si, že dotyčná by možná dala nevím co, kdy by si od toho malého fotbalisty mohla chvíli odpočinout.
Pokud již pohyby svého miminka cítíte - můžeme vám gratulovat. I když časem možná budete nadávat na to, že vás kope do žeber zrovna když se pokoušíte zhluboka nadechnout (nebo nedej bože usnout), vždy budete vědět, že to "nadávání" nemyslíte vážně. Vědomí, že je vaše miminko v pořádku a že se s vámi alespoň takto pokouší komunikovat je jedinečné. Užívejte si to a napište, jaké bylo to vaše první kopnutí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Marketa Marketa | E-mail | 23. října 2008 v 8:57 | Reagovat

Chtela bych te zeptat,ze minuly tyden jsem udelala test na moc a mam dve carky. V pondeli byla k doktorce a rikala ze neni videt ani zarodek. pak pred dva dni jsem dostala slabe krvaceni az dotedka, to je normalni. Naposled jsem dostala 11.9. mesicky. Vzdycky davam minule silny mesicky a hrozne mam nizky tlak z toho pocasi vzdy mi blbe, to je vse, napis mi hned. diky!

2 Nella Nella | 28. října 2008 v 21:49 | Reagovat

no pokud chcete odpovědět na ten plod tak +/- do 6 týdne není nic moc vidět a těžko nebo většinou těžko doktorka pozná graviditu. Pokud ovšem přesto budete těhotná slabé krvácení není povětšinou v těhotenství nic závažného. Ovšem všechno si musíte vyříkat s vaší lékařkou přece jenom vás už zná a zná váš zdravotní, gynekologický... stav a rozhodně vám víc poradí, když si vás prohlídne

3 Nella Nella | 28. října 2008 v 21:52 | Reagovat

pardon překlep to je moc dlouho tak 1-2 týdny

4 Nella Nella | 28. října 2008 v 21:53 | Reagovat

případně si nechte odebrat krev na hormon HCG (humane choriogonadotropin)

5 Pavlína Staníková Pavlína Staníková | E-mail | 16. ledna 2009 v 9:04 | Reagovat

Dobrý den, mám dotaz ohledně pohybů. Jsem podruhé těhotná, první těhu a porod v pořádku. Nyní jsem 21 týden a mám pocit že aktivita miminka je dost malá - jeden den cítím jak se něco někam tlačí, nebo lehounké dloubnutí (nejedná se o kopance nebo věrší pohyby) a pak třeba 3 dny nic. Jsem tedy oplácaná při vášce 162 cm vážím 82 kg. Podle článku bych určitě za dvě hodiny necítila tolik pohybů. Mám se znepokojovat nebo počkat nějaký ten týden jestli pohyby zesílí. 6.1.2009 jsem byla na UZ a vše bylo dle dr. OK (tep byl 141/min.) a týden nato na ECHU srdíčka a i zde mi řekli že je vše v pořádku. Předem děkuji za odpověď. Pavlína Staníková

6 Nelly Nelly | 19. ledna 2009 v 16:39 | Reagovat

no pokud vám řekli, že je vše v pořádku není důvod se strachovat a stresovat, ale přesto doporučuji stále chodit na kontroli a být ve spojení s vaším gynekologe/gynekoložkou, pro jistotu a bude to pro vás jen uklidňující

7 kwkdcb kwkdcb | E-mail | Web | 28. května 2009 v 18:50 | Reagovat

xbnzIt  <a href="http://clzzgczrotfn.com/">clzzgczrotfn</a>, [url=http://guugasswkjra.com/]guugasswkjra[/url], [link=http://tfjvvsorymud.com/]tfjvvsorymud[/link], http://fgllqkwiqnga.com/

8 eva eva | E-mail | 26. srpna 2009 v 18:00 | Reagovat

Dobrý den dnes jsem byla u svého gynekologa jsem v 9týdnu těhotenstvi po této návštěvě jsem rozhozena doktor na ultrazvuku neviděl vůbec plod ani vaginalni sondou nebylo nic zřetelné. Nemá s tím někdo zkušenosti??. Děkuji

9 Amemmaita Amemmaita | 6. ledna 2010 v 0:05 | Reagovat

s tímto opravdu zkušenost nemám

10 Amemmaita Amemmaita | 6. ledna 2010 v 0:10 | Reagovat

napadá mě akorát jediné vzácné mimoděložní těhotenství, kdy se vajíčko ještě ani nedostane do vejcovodu a zahltí ho fůra chtivech spermií, to znamená, že se může dítě vyvíjet ne v děloze, ne ve vejcovodu kde je nejčastěji mimoděložní těhotenství, ale v dutině břišní, ale i to by mělo být vidět na ultrazvuku minimálně jako nějaká anomálie

11 Michaelgaf Michaelgaf | E-mail | Web | 25. června 2017 v 15:10 | Reagovat

fx-brokers-review.com/index_pt.html Forex corretores comparar

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama