mimoděložní těhotenství

16. ledna 2007 v 18:31 | Nella |  mimoděložní těhotenství

Konec vývoje vajíčka může být různý


U mimoděložního těhotenství může vajíčko spontánně odumřít vstřebat se. Maminka v tomto případě ani nemusí postřehnout, že se něco dělo.
· Vajíčko odumře a je vypuzeno do břišní dutiny ženy. To je nejčastějším ukončením mimoděložního těhotenství. Vejcovod se snaží vajíčko dostat ven, stahuje se, a tím vajíčko vypudí do břicha ženy. Tento stav provází krvácení do břišní dutiny. Jelikož je vajíčko "potraceno", začne žena krvácet z dělohy. K této variantě většinou dochází přibližně sedm až osm týdnů po vynechání menstruace. Stav se dále vyvíjí chronicky. Žena pociťuje bolesti na jedné straně podbřišku a může se stát, že krvácení způsobí ženě anémii. Přesnou příčinu a nález určuje až ultrazvukové vyšetření.
Horší variantou při mimoděložním těhotenství je, když se vajíčko stále vyvíjí a roste. Přibližně po pěti až sedmi týdnech po vynechání menstruace praskne stěna vejcovodu a vzniklou dírou se vajíčko dostane do břišní dutiny. Tímto dojde k nebezpečnému krvácení do dutiny břišní a žena náhle pocítí prudkou, stupňující se bolest v celém podbřišku. Ženě začne klesat tlak a puls, pokožka bledne, končetiny jsou studené. Začne se rozvíjet tzv. hemoragický šok z velké, až několikalitrové, ztráty krve. Proto je velmi důležité, aby byla žena co nejrychleji převezena do nemocnice, kde ji čeká ultrazvukové vyšetření a cesta na

Nebezpečí pro těhotnou ženu v případě mimoděložního těhotenství:

· Ze začátku probíhá mimoděložní těhotenství stejně jako normální. Nastávající maminka nedostane menstruaci, může cítit napětí v prsou, nechutenství, nevolnosti. Těhotenský test je pozitivní, protože v krvi je obsažen hormon tvořený placentou v období těhotenství (tzv. HCG hormon).
· Kvůli nebezpečnosti mimoděložního těhotenství se zjišťuje umístění vajíčka již v rámci prvního těhotenského ultrazvuku u gynekologa a v případě potřeby dalšího vyšetření se využívá i zavedení optiky do dutiny břišní tvz. laparoskopie. Neuškodí, když se těhotná žena při návštěvě lékaře ujistí, že se vajíčko opravdu nachází tam kde má být a to je děloha.
· Ve velmi vzácných případech mimoděložní těhotenství pokračuje. Plod svým pohybem způsobuje ženě bolest a obvykle bývá deformovaný. Proto se takové těhotenství v zájmu ochrany zdraví operativně ukončí.
· V případě, že žena nepodstoupila operaci, má protržení vejcovodu a následného krvácení do dutiny břišní za následek smrt.

Imunologické příčiny:
Jsou teorie, které tvrdí, že některé potraty mohou mít imunologickou příčinu. Tělo matky reaguje na plod, jako kdyby to byla cizorodá bílkovina, nebo se v matčině těle nevytváří látka, která zabraňuje odmítnutí plodu.

Infekce:
Takové infekce jako zarděnky, prostý opar, infekce způsobená mykoplasmaty typu T (sexuálně přenosná nemoc), eventuálně i toxoplasmóza (na člověka se přenáší stykem s výkaly kočkovitých šelem) mohou ovlivnit vývoj plodu a zapříčinit potrat.

Vlivy životního prostředí:
Styk s chemickými rozpouštědly, insekticidy, výrobky obsahujícími olovo, s benzenem a rtutí zvyšuje pravděpodobnost potratu. Nadměrné pití alkoholu, kouření cigaret a marihuany a velké dávky kofeinu mohou mít vliv na vývoj plodu a mohou také zvyšovat riziko potratu.

Rizikové skupiny:
U párů, které mají obtíže s početím dítěte, je podle některých výzkumů procento potratovosti vyšší. Pokud žena potratila třikrát a vícekrát po sobě, je pravděpodobnost, že potratí znovu. Riziko potratu u těchto žen je asi 1:3 (pro srovnání: v běžné populaci je tento poměr 1:5 nebo 6). Riziko potratu u žen přes čtyřicet je větší než u mladších žen. Pokud žena patří do jedné z těchto rizikových skupin a otěhotní, musí se ujistit, že si je její gynekolog nebo porodník této skutečnosti plně vědom.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama