Kouření

16. ledna 2007 v 18:24 |  alkoholismus a návykové látky
Kouření
Děti kuřáků mají podle jedné švédské teorie v těle nadprůměrné množství nikotinu i v případech, že jejich rodiče nekouří doma. Švédové zjistili, že i když rodiče kouří výhradně venku před zavřenými dveřmi svých bytů, jejich děti mají v těle dvojnásobek nikotinu oproti dětem nekuřáků.

Pětina těhotných žen v České republice kouří. Přitom kouření negativně ovlivňuje celkový tělesný, duševní i sociální vývoj dětí. Ženy by měly přestat kouřit aspoň rok před plánovaným otěhotněním. Děti kuřaček mají nižší porodní váhu, v průměru asi o čtvrt kilogramu. Maminky se mylně domnívají, že menší váha miminka jim usnadní porod. To není pravda, protože závažnost porodu se odvíjí od obvodu hlavičky. Menší porodní váha představuje fyzický i psychický handicap, který se projeví v dalším vývoji dítěte.
Dokonce u dětí silných kuřaček po narození se objeví abstinenční syndrom - novorozenec neutišitelně křičí a uklidní se, až když dostane nikotinovou náplast.
Polovina dětí ve věku do jednoho roku, které zemřely v důsledku syndromu náhlého úmrtí, doplatila na to, že jejich matky v jiném stavu kouřily. Děti zemřely, neboť náhle přestaly dýchat, kouření v druhé polovině těhotenství ničí právě určité mozkové receptory plodu, které umějí automaticky nastartovat dýchání, pokud se dech na chvilku zastaví.
Delší dobu je již známo, že děti žen, které nepřestaly kouřit ani v těhotenství, jsou častěji negativistické, impulzivní a agresivní. Podle nedávno publikovaných výsledků výzkumu amerických vědců potomci takových žen v porovnání se svými vrstevníky pětkrát častěji ve věku deseti let experimentují s tabákem a v dospívání trpí úzkostnými poruchami.
Vznik závislosti na nikotinu je z 60 procent ovlivněn geneticky. Přitom náchylnost k tabáku lze zdědit i po otci.
Nikotin zvyšuje riziko potratu a žena by měla přestat v těhotenství kouřit už proto, aby dítě donosila. Dítě kuřačky se vlastně dusí, s matčinou krví dostává vedle kyslíku také oxid uhelnatý.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama