druhy UZV

16. ledna 2007 v 18:40 |  vyšetření

Vaginální UZV

Provádí se jednak v prvních měsících těhotenství, kdy je děloha ještě uložena v pánvi a obraz přes břišní stěnu by nebyl možný. Toto vyšetření dokáže najít velmi drobné miminko už někdy v 5. týdnu těhotenství a je schopno zobrazit poměrně velké detaily. Na druhou stranu "nedohlédne" tak daleko. Ale v začátku těhotenství to stačí.
V posledních týdnech těhotenství se tento způsob vyšetření může provádět k přesnému určení stavu děložního čípku a změn na něm. (Z velkého miminka už by totiž nevidělo skoro nic).

Abdominální UZV

Ve chvíli, kdy děloha přesáhne sponu stydkou, a "vyroste" z pánve, může začít lékař používat zevní ultrazvukové vyšetření, aby zjistil, co se s miminkem děje. Tato sonda dokáže zabrat mnohem větší prostor a udělat "větší" obrázek vašeho miminka. Nicméně po 5. měsíci se už miminko i tak na celou obrazovku nevleze.

3D nebo 4D ultrazvuk

V případě nejasností u klasického ultrazvuku nebo na vlastní žádost můžete absolvovat také tzv. 3D ultrazvuk. Princip je takový, že se na klasickém ultrazvuku zastaví obraz, projdou se všechny vrstvy a spočítá se 3D obraz. V případě 4D ultrazvuku jde o pohyblivý 3D záznam. Toto vyšetření zpravidla není hrazeno pojišťovnou - cena se liší podle pracoviště od 500 do 1200.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama