Amniocentéza

26. ledna 2007 v 21:57 | Nella |  vyšetření
1. K čemu slouží?
Amniocentéza slouží ke zjištění event. genetického postižení plodu. Jedná se o invazivní zákrok, který jako takový má svoje rizika. V 1% případů může dojít v souvislosti s výkonem k potratu plodu.
Výkon doporučuje těhotné ženě porodník - specialista na prenatální diagnostiku, fetální medicínu, event. genetik.
2. Indikace, tj. kdy ji lékař doporučuje
Indikací k výkonu je nejčastěji:
  • pozitivní biochemický screening
  • ultrazvukový nález vývojové vady plodu
Může jí být i:
  • rodinná zátěž
  • genetické postižení ženy
  • předchozí plod s vývojovou nebo genetickou vadou
  • věk nad 35, resp. 38 let ženy
3. Jak se provádí?
Výkon se provádí ve zdravotnických zařízeních specializovaných na prenatální diagnostiku. Provádí se ambulantně mezi 15. - 20. týdnem těhotenství. Výkon není bolestivý, pod kontrolou ultrazvuku se jehlou přes břišní stěnu těhotné ženy odebere malé množství plodové vody (15-30 ml). Místo vpichu se volí tak, aby bylo bezpečné pro matku i pro plod. Plod si během několika dnů obnoví odebrané množství plodové vody. Plodovou vodu pak zpracuje genetická laboratoř a vyhotoví výsledek do průměrně 14 - 16ti dnů. Délka zpracování je odvislá od množství buněk plodu, které plodová voda obsahuje a je tedy individuální.
Je možné i rychlé zpracování vzorku plodové vody speciální technikou PCR (polymerázová řetězová reakce), kde jsou výsledky již do 48 hodin. Toto vyšetření je cíleno na konkrétní vývojovou vadu, nelze aplikovat ve všech případech a nenahradí kompletní vyšetření genetického pozadí plodu, které poskytne kultivace plodové vody získané amniocentézou.
4. Co dělat po amniocentéze?
Po odběru plodové vody se těhotné doporučuje klidový režim, a to pro snížení rizika komplikace vedoucí k potratu plodu. Absolutní by měl trvat 24 hodin, po dobu 2 týdnů je nutno vyloučit větší fyzickou námahu a více odpočívat.
Alternativou amniocentézy v raném stádiu vývoje těhotenství (mezi 11. - 15. týdnem) je biopsie choriových klků. Rizika komplikací vedoucích ke spontánnímu potratu jsou stejná (v 1 %) jako u amniocentézy. Technické provedení podobné - pod ultrazvukovou kontrolou, v místě bezpečném pro matku i plod, se odebírá vzorek placenty. Výsledek vyšetření je k dispozici za 5 - 7dnů.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lucie Lucie | E-mail | 7. června 2010 v 22:35 | Reagovat

Dobrý den 1.4 jsem  byla na IVF s minimální stimulací těhotenský
test mi vyšel pozitivní.Dneska jsem těhotná 11+5 byla jsem u svého gynekologa na genetickém vyšetření přijel tam primář Hyjanek s FN Olomouc a poslal mě
  na provedení odběru choriových klků(odběr proveden čekáme na výsledky,pokud je tedy udělají říkali že neví zda se jim podařilo odebrat dostratečné množství taky se může stát že zavolají at jdeme znovu) do FN Olomouc k vůli špatným
hodnotám : Volný beta HcG 0,890 MoM
PAPP-A: 0,330 MoM

šíjové projasnění 3,10mm
Riziko trizomie 21 mi vypočítal na 1:16
Prý pokud výsledky výjdou negativní budou mě prý čekat testy na srdeční
vady
ve 20týdnu.
Pokud test výjde negativní je to 100% ?????
Před IVF jsme byli na genetickém vyšetření a vše nám vyšlo v
pořádku,proč
tedy plod může být postižený?
Je m i 23 let a manželovi 29 a nikdo v rodině postižený není.Mohl by
jste
mi napsat proč se toto děje jak je to možné u tak zdravích lidí?jsem s toho
moc
smutná!O

Děkuji za odpověd

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama